Her şeyden önce estetik ameliyatların yüz gelişiminin tamamlanmadan uygulanması çok kötü sonuçlar doğurabilir. Burun gelişimi etkilenebilir, burun büyümesi devam ettiği için burunda şekille ilgili tekrar problemler meydana gelebilir. Bu yüzden 17 yaşını doldurmayan hastaları ameliyat etmek çok doğru bir yaklaşım değildir. Ameliyat yılın her ayı yapılabilir. Ama özellikle sıcak havada ve yazın yapılan ameliyatlarda hasta kendini sıcaktan ve güneşten mümkün olduğunca korumalıdır.

Ameliyat kararı veren hastaların psikolojik durumları da önemlidir. Hastalar ameliyatı kendilerini en hazır hissettikleri zamanda olmalıdırlar. Bu ameliyat sadece burun şeklinizi değiştirir. Yüzünüzün diğer kısımlarında değişiklik yapmaz. Bu tip ameliyatlar eşinden yeni boşanma, işinden yeni ayrılma gibi durumlarda hastanın psikolojik olarak normal koşullara dönmesine kadar yapılmamalıdır. Çünkü bu tip durumlar insanın ruh halini ve beklentilerini çok değiştirir.

Burun tıkanıklığı olan hastalarda anesteziye uygunluk olduğu sürece, ileri yaşlarda da ameliyat sağlık için yapılabilir. Ama sadece estetik ameliyatlarda kemik erimesi, kronik hastalıklar ve iyileşme ile ilgili nedenlerden dolayı 55-60 yaştan sonra sağlıkla ilgili problemler yoksa ameliyatların yapılmasında sakıncalar meydana gelebilir. Ameliyat düşünen hastaların yaş ilerlemeden olması sonuçları daha iyi hale getirir.